HTML İçerik

Kesimhane Malzemeleri

 

Tekstil sektöründe üretilen ürünler, oldukça farklı aşamalardan geçerek nihai şekillerini almaktadır. Bu aşamalardan biri kumaşların kesimhaneden geçirilmesidir. Esasında kesimhane, tekstil endüstrisinin bel kemiğini teşkil etmektedir. Zira kıyafete ya da diğer hazır ürünlere çevrilecek olan kumaşlar burada kesilmekte ve sınıflandırılmaktadır. Kesimhane içerisinde kullanılan malzemeler de oldukça çeşitlidir. Kesimhane malzemeleri olarak da adlandırılan bu malzemelerin her biri, farklı bir işlevi yerine getirmektedir. 

 

Bıçak Bileme Motoru

 

Bıçak bileme motoru kesimhanelerde kullanılan makineler arasında en önemli parçalardan biridir. Kumaş kesimi için kullanılan makinelerde yer alan bıçakların bilenmesi, üretimin devamlılığının sağlanması açısından önem arz etmektedir. Bu bıçakların klasik yöntemlerle ya da el ile bilenmesi, son derece zaman kaybettirici bir durumdur. Bu noktada bıçak bileme motorları son derece yararlı bir işlevi yerine getirmektedir. Bıçakların saniyeler içerisinde tamamen kesin hale getirilmesine olanak tanıyan bu makineler, üretimde zamandan büyük tasarruf sağlamaktadır. 

 

Hızar Makinesi Bıçağı

 

Hızar makineleri, tekstil kumaşlarının toplu olarak kesilmesine yarayan makinelerdir. Özellikle aynı türdeki ürünlerin seri üretiminin yapılacağı zaman, top halindeki kumaşlar bu makine yardımı ile aynı ölçüde kesilmekte ve daha sonra da dikim ünitesine gönderilmektedir. Ancak sürekli olarak hareket halinde olan bu bıçaklar, zaman içerisinde körelme sorunu ile karşılaşabilmektedir. Ya da bazen aşırı zorlama sonucunda bıçağın kırılabilmesi de söz konusudur. Kesimhane tekstil üretiminin devam edebilmesi için bıçağın en kısa sürede değiştirilmesi gereklidir. Hızar makinesi bıçağı yalnızca bu makine konusunda bilgili olan kişiler tarafından değiştirilmelidir. 

 

Kesim Motoru Bıçağı

 

Kesim motoru da tıpkı hızar makinesi gibi kumaşların deste halinde kesilmesine olanak tanımaktadır. Hızar makinesinden farklı olarak bu makine seyyar haldedir. Hızar makinesinde tezgâh ve bıçak sabit haldedir. Kesimi yapılacak kumaş bu makinenin bıçağında doğru sürülerek kesilmektedir. Kesim motorunda ise kumaş sabittir ve spiral benzeri bir yapıda olan kesim motoru el ile hareket ettirilerek kesim yapılmaktadır. Kesim motoru bıçağı bu makinenin en önemli parçasıdır. Burada da zaman içerisinde körelme ya da kırılma yaşanması mümkündür. Körelmenin iyice ilerlediği durumlarda bileme işlemi de artık geçersiz kalmaktadır. Ya da bazen çok fazla bileme nedeni ile bıçak işlevini kaybedebilmektedir. Bu gibi durumlarda bıçağın değiştirilmesi gereklidir. 

 

Makine Yağı

 

Tekstil kesimhanelerinde farklı işlevleri yerine getiren çok sayıda makine bulunmaktadır. Bu makinelerin çalışma mantıkları büyük ölçüde birbirlerine benzemektedir. Ancak makinelerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam edebilmeleri için bakımlarının zamanında ve eksiksiz olarak yapılması gereklidir. Konfeksiyon malzemeleri arasında yer alan makine yağları, kesimhanede kullanılan makinelerin bakımları açısından vazgeçilmez niteliktedir. Kesimhane makineleri için son derece uygun olan makine yağları, makinelerin ömrünün uzamasına ve verimliliklerinin artmasına neden olmaktadır. 

 

Çelik Eldiven

 

Tekstil atölyelerinde ve kesimhanelerde en önemli hususlardan biri işçi sağlığı ve iş güvenliğidir. Bunu sağlamak için çok farklı tedbirler alınmaktadır. İş alanında yaşanacak bir kaza hem işveren hem de çalışan açısından istenmeyen durumların doğmasına neden olmaktadır. Özellikle iş güvenliği konusunda yeni çıkan yasaların bu konuyu daha sıkı tutması, kesimhanelerde de bir dizi tedbirin alınmasını zorunlu kılmıştır. Ağır motorlu kesici aletlerle çalışmak zorunda olan bireyler açısından çelik eldivenler, koruyuculuk özelliği son derece yüksek olan ürünlerdir. Kesimhane malzemeleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olan bu eldivenler, dikkat dağınıklığı ya da farklı durumlarda bıçağın kontrolden çıkması halinde el yaralanmalarının önüne geçmektedir. 

 

Pastal Maşası

 

Kesimhane tekstil ürünleri arasında pastal malzemeleri de önemli bir yer tutmaktadır. Pastal ölçüsü almak için kullanılan pastal kağıtları, bu konuda en sık gereksinim duyulan malzemelerden biridir. Bununla birlikte pastal maşası da kesimhanelerde aranan malzemelerden biridir. Çizilecek olan pastal kağıdının pastal tahtasına tutturulmasını sağlayan ve bu sayede kaymasını engelleyen pastal maşası, önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Pastal alma işleminde ayrıca cetvel takımlarından da yararlanılmaktadır. 

 

Bu kategoride kesimhanelerde yaygın olarak kullanılan ürünler yer almaktadır. Yüksek kaliteli malzemelerden imal edilen ve marka bilinirliği yüksek olan bu malzemelere online alışveriş seçeneği ile şimdi sahip olabilirsiniz. Üstelik 100 TL ve üzeri alışverişleriniz için kargo tamamen ücretsizdir.