1 2 3 >

Dikiş Aparatları

 

Dikiş makinalarında dikiş dikmeyi daha kolay ve avantajlı hale getiren dikiş aparatlarının çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kullanılan kumaş türüne göre çeşitlenen dikiş aparatları, dikiş makinesine eklemlenerek işlem yapılmaktadır. Biye aparatı, çamaşır katlama aparatı, penye aparatı, iplik takma aparatı kot aparatı, lastik takma aparatı gibi çok çeşitli aparatlardan söz etmek mümkündür. Bunlardan bazıları estetik görüntü yaratmak amacıyla da kullanılmaktadır. Dikiş aparatları söz konusu olduğu zaman Singer ve Uma markaları ön plana çıkmaktadır. Köklü geçmişe sahip olan bu iki markanın sunmuş olduğu aparatlar hem sağlamlık hem de kullanışlılık açısından oldukça ileri düzeydedir. 

 

Biye Ayağı

 

Biye aparatı ya da diğer bir adıyla biye ayağı, dikiş aparatları arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Biye, kıyafetlerin yakalarında, kollarında ve eteklerinde kullanılan şeritlere verilen isimdir. Genellikle kadın kıyafetlerinde kullanılan biyeler, bunun dışında geniş bir kullanım alanına da sahiptir. Biye ayağı ise tekstil ürünlerinde kullanılacak biyelerin hazırlanmasını kolaylaştırmak için kullanılan bir aparattır. Kullanımı son derece kolay olan bu aparat sayesinde çift taraflı biye hazırlamak mümkündür. Biye türlerinin çeşitlilik göstermesi, farklı biye aparatlarının varlığına neden olmuştur. Singer biye ayağı bu aparatlar arasında en çok tercih edilen ürün olma özelliğine sahiptir. 

 

Biye Aparatı Nasıl Kullanılır?

 

Biye aparatlarının kullanımı son derece kolaydır. Ancak yapılacak işlemin niteliğine uygun biye ayağı seçimine özen gösterilmelidir. Biye ayaklarının üzerinde genellikle hangi genişlikte biye hazırlanacağına dair ölçü numaraları bulunmaktadır. Bu yüzden de öncelikle hazırlanmak istenilen biyenin ölçüsü belirlenmelidir. Bu işlem, biye aparatının yan kısmında bulunan vida yardımı ile yapılmaktadır. Ölçü ayarı yapılan aparat, daha sonra dikiş makinesine yerleştirilmelidir. Biye aparatında, kumaşın geçişini sağlamak için bir aralık bulunmaktadır. Aparat makineye yerleştirildikten sonra, bu aralıktan biye yapılacak kumaş geçirilmelidir. Sonrasında ise dikme işlemi yapılmalıdır. Biyeler hazırlanırken, genişliğin yanı sıra dikiş sıklığı da önemli bir husustur. Estetik görünümlü biyeler elde edebilmek adına 3,5 mm dikiş sıklığı oldukça idealdir. 

 

Biye aparatları fiyatları tercih edilecek biye ayağına göre değişiklik göstermektedir. Ancak biye ayağının seçiminde fiyattan ziyade kaliteye odaklanmak daha önemlidir. Bu sayede tercih edilecek ayağın uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi olanaklı hale gelecektir. Biye aparatının kalitesi, biyelerde kullanılacak dikişin kalitesini ve estetik görüntüsünü de doğrudan etkileme potansiyeline sahip olduğu için bu konuda maliyetten kaçınılmamalıdır. 

 

İplik Takma Aparatı

 

Dikiş makinesi kullananlar için büyük kolaylıklar sağlayan bir diğer aparat ise iplik takma aparatı olarak adlandırılan aparattır. Özellikle ince uçlu iğnelere ipliğin takılmasında zorlanan bireyler açısından bu aparat hayat kurtarıcı bir role sahiptir. Bireylerde yaş ilerlemesine bağlı olarak görme yetisinde zayıflama meydana gelmesi, ipin iğneye takılması esnasında büyük zaman kayıplarının yaşanmasına yol açmaktadır. İplik takma aparatları ise bu durumu ortadan kaldırmak için üretilmiş olan kullanışlı ürünlerdir. Basit birkaç hamle ile ipliği iğneye geçiren bu aparat sayesinde zaman kaybetmeden dikiş dikmeye devam edebilme olanağı söz konusudur. 

 

Çamaşır Katlama Aparatı

 

Dikiş makinelerinde farklı işlemlerden geçirilerek üretilen kıyafetler için önemli olan bir diğer aşama da katlamadır. Özellikle tekstil endüstrisinde üretilen kıyafetlerin düzenli bir biçimde katlanması önem arz etmektedir. Bu işlemin el ile tek tek yapılması hem zaman kaybına yol açmakta hem de aynı ölçünün tutturulamaması gibi bir dezavantajı ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada çamaşır katlama aparatları oldukça önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Üzerine yerleştirilen kıyafetleri birkaç basit hamle ile katlamaya yarayan bu aparat, kıyafetlerin tek ölçüde katlanabilmesine olanak tanımaktadır. Çamaşır katlama aparatı fiyatı da bu aparatın yaptığı iş ile kıyaslandığı zaman oldukça uygundur. 

 

İlik Açma Aparatı

 

Başta gömlekler olmak üzere, düğmeli kıyafetlerin dikimi esnasında iliklerin açılması da oldukça önemli bir konudur. Özellikle endüstriyel üretim esnasında bu işlemin hızlı ve standart bir ölçüde yapılması önem arz etmektedir. İlik açma aparatı bu doğrultuda gerekli olanakları sağlamaktadır. İlik açma makinelerinde kullanılan bu aparatlar, tüm iliklerin belirlenen ölçüde açılmasına yardımcı olmaktadır. İlik açma aparatlarının sabit ölçülü ve ayarlanabilir olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Ayarlanabilir ilik açma aparatları, daha işlevsel bir yapıya sahiptir. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR