İğne Dedektörleri

Tekstil sektöründe üretilen ürünler, birbirini takip eden bir dizi sürecin sonucudur. Kullanılacak kumaşları atölyeye girişinden, nihai ürün olarak çıkışına kadar geçen süre boyunca pek çok alt işlem bulunmaktadır. İş güvenliği de bu doğrultuda ön plana çıkan süreçlerden biridir. Kesim ya da dikim esnasında tekstil ürünlerinin üzerinde kalan metal parçalar hem bir sonraki aşamada çalışanların güvenliğini hem de tekstil ürününü satın alacak bireyleri tehdit etmektedir. Bu yüzden de tekstil ürünleri üzerinde iğne başta olmak üzere metal tarama yapılması gereklidir. Bu tarama iğne dedektörü olarak adlandırılan cihazlar yardımı ile yapılmaktadır. Farklı türleri bulunan iğne detektörü işlevselliği nedeni ile tekstil üretimi yapan atölyelerin vazgeçilmezleri arasındadır. Göz ile yapılması son derece zahmetli olan bu tarama, dedektörler yardımı ile kolayca yapılabilmektedir.

 

El Tipi İğne Dedektörü

İğne ve metal parçaları tekstil ürünlerinden ayırt etmek için en sık kullanılan araçlardan biri el tipi iğne dedektörüdür. Bir gırgır büyüklüğünde olan ve elde kolaylıkla taşınarak tarama yapmaya olanak tanıyan bu dedektörler, herhangi bir metal maddeye rastlanması durumunda alarm ile haber vermektedir. Dikey olarak asılan kıyafetlerin ve tekstil ürünlerinin taranmasında tercih edilen bu dedektör, tekstil ürünlerinin haricinde çalışma ortamının da taranmasına yardımcı olmaktadır. İşler yapılırken yerlere dökülen iğne ve metal parçalar ya da masa üstlerinde kalarak çalışanlar için risk oluşturan parçalar, el tipi iğne dedektörü ile kolayca tespit edilebilmektedir. Pil ile çalışan el tipi dedektörler, farklı ortamlara taşınarak kullanılabilmesi avantajından dolayı tercih edilmektedir. Ancak tarama işlemlerinin el ile yapılmasını zorunlu kılması gibi bir de dezavantaja sahiptir.

 

Rapor Vericili İğne Dedektörü

İğne ve metal dedektörü kategorisinde yer alan en işlevsel ürünlerde biri, rapor vericili iğne dedektörü ürünleridir. Diğer metal dedektörleri ile kıyaslanamayacak ölçüde işlevsel ve pratik olan bu dedektörlerde, taranması gereken ürünler bir bant üzerinden akarak tarayıcıdan geçmektedir. Dijital teknolojiler ile donatılmış olan rapor vericili dedektörler, belirli zaman dilimi içerisinde kaç parça ürün geçtiğini ve bunlardan kaç tanesinde metal parça bulunduğunu tespit ederek basılı rapor da vermektedir. Herhangi bir metal parça barındırmayan ürünler bandın karşı tarafına geçebilirken, metal parça ya da iğne bulunan tekstil ürünleri bandın geriye sarılması ile dışarı atılmaktadır. Seri üretim mantığına uygun olan bu makine, kısa sürede çok fazla ürünün taranması hususunda ön plana çıkmaktadır. İşlevselliği nedeni ile tekstil sektörünün dışındaki sektörlerde de metal dedektörü kullanılmaktadır.

 

Masa Üstü İğne Dedektörü

Rapor vericili dedektörler, sağladığı kolaylığın yanı sıra fiyatının yüksek olmasından dolayı küçük işletmelerde yaygın değildir. Bu tür işletmelerde aynı işlemi yapmak için masa üstü iğne dedektörü denilen bir dedektör türü kullanılmaktadır. Küçük bir terazi boyutunda olan ve masa üzerine yerleştirilerek tarama yapılan bu ürün, tekstil malzemelerinin paketlenmesinden hemen önce kullanılmaktadır. Otomatik olmaması ve tarama işleminin çalışanlar tarafından tek tek el ile yapılması, bu dedektörün olumsuz yönüdür. El tipi dedektörlerde olduğu gibi alarm sistemine sahip olan bu ürün, metal parça bulunan ürünleri tespit ettiği zaman alarm vermektedir.

 

Bu kategoride yer alan iğne dedektörü çeşitlerini online alışverişin sağlamış olduğu avantajlar ile web sitemiz üzerinden şimdi sipariş edebilirsiniz. Üstelik kredi kartı ile yapacağınız ödemelerde 9 aya varan taksit seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitemizden yapacağınız 100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücreti de tamamen tarafımızdan karşılanmaktadır. Daha fazla bilgi için 0850 562 1616 numaralı müşteri hizmetleri hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR