1

Kesim Motoru Bıçakları

Makineleşme, tekstil sektöründe her geçen gün daha önemli hale gelen seri üretim ihtiyacını karşılayabilmesi açısından büyük öneme sahiptir. Bir yandan dünya nüfusunun giderek artması, diğer yandan moda sektörünün her geçen gün daha yeni tekstil ürünlerini piyasaya sürmesi, tekstil ürünlerinin tüketim hızının artmasına neden olmaktadır. Bu tüketim hızına yetişecek ölçüde üretim yapabilmek ise ancak makineler sayesinde olanaklıdır. Tekstil sektöründe bu amaçla kullanılan çok çeşitli makineler bulunmaktadır. Kesim motorları bu makineler arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Top ya da rulo biçiminde gelen kumaşların istenilen biçimlerde kesilmesini sağlayan bu makineler, insan iş gücü üzerindeki yükü büyük ölçüde almaktadır. Ancak zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak kesim motoru bıçakları kırılabilmekte ya da yıpranarak işlevsiz hale gelebilmektedir. Bu durumda bıçağın değiştirilmesi gereklidir. Kesim motorlarının farklı türleri bulunmaktadır. Buna bağlı olarak kesim motoru bıçakları da çeşitlenmektedir. Alınacak bıçağın makineye uygun olmasına özen gösterilmelidir.

Dik Kesim Motoru Bıçağı

Dik kesim motoru bıçağı dikey olarak kesim yapan motorlarda kullanılan bıçak türüdür. Tekstil atölyelerinde en yaygın kullanılan kesim motoru türlerinden olan dikey kesim motorları, genellikle sabit yapılıdır. Bu makinelerde kumaş el ile bıçağa doğru verilmektedir. Ancak kullanıma bağlı olarak bıçağın körelmesi kaçınılmazdır. Her ne kadar bileme yöntemiyle bir süre daha idare etmek mümkün olsa da ilk performansın elde edilebilmesi için mutlaka değişim yapılmalıdır. Bıçak değişiminin bilgili kişiler tarafından yapılmasına da dikkat edilmelidir. Bıçağın yuvaya tam oturması ve vidalarının doğru sıkılması, iş güvenliği açısından büyük öneme sahiptir.

Pastal Başı Kesim Bıçağı

Pastal başı kesim motorları da tekstil sektöründe yaygın olarak kullanılan makineler arasında yer almaktadır. Pastal başlarının düz ve eşit şekilde kesilmesini sağlayan bu makinede genellikle küçük yuvarlak bir bıçak kullanılmaktadır. Sürekli olarak kesim yapılan kumaşın türüne bağlı olarak bıçakta meydana gelen körelmeler veya bıçağın özelliğini kaybetmesi, değişim gerektirmektedir. Aksi halde pastalların istenilen biçimde kesilmemesi ya da bıçağın kumaşı çiğnemesi gibi sorunlar görülebilmektedir. Bu yüzden de pastal başı kesim bıçağı diğer kesim motorlarına göre daha kolay değiştirilebilen bir bıçak türüdür.

Hızar Makinası Bıçağı

Hızar makinesi bıçağı kesimhanelerde en sık kullanılan makineler arasında yer alan hızar makinelerinde kullanılmaktadır. Makinenin sabit olarak durduğu ve bıçağın dikey bir şekilde sürekli hareket ettiği bu kesim motorunda da kumaş makineye doğru verilerek kesim yapılmaktadır. Hızar makinesi daha kalın kumaşların kesiminde kullanıldığı için, körelme süresi daha kısadır. Bıçak değişiminin zamanında yapılmaması durumunda kalın kumaşların kesim esnasında zarar görme ihtimali bulunmaktadır.

Yuvarlak Kesim Motoru Bıçağı

Yuvarlak kesim motorları, kumaşın sabit olarak masaya serili olduğu ve kolayca hareket edebilen motor sayesinde kesim işleminin yapıldığı motor türüdür. Çok seri kesim yapabilmesine rağmen, kalın ya da çok katlı kumaşların kesiminde kullanılmamaktadır. Çok zorlanmadıkları sürece yuvarlak kesim motoru bıçağı uzun süre kullanılabilmektedir. Ancak yine de belirli bir zaman dilimi sonunda bıçak değişimi gerekli hale gelmektedir. Yuvarlak kesim motorlarında da bıçak değişimi oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Bu kategoride yer alan kesim motoru bıçaklarını online alışverişin sağlamış olduğu avantajlar ile web sitemiz üzerinden şimdi sipariş edebilirsiniz. Üstelik kredi kartı ile yapacağınız ödemelerde 9 aya varan taksit seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitemizden yapacağınız 100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücreti de tamamen tarafımızdan karşılanmaktadır. Daha fazla bilgi için 0850 562 1616 numaralı müşteri hizmetleri hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR