745,00 TL KDV Dahil
806,93 TL KDV Dahil
1

Makine Yağları ve Yağdanlıklar

Dikiş makineleri başta olmak üzere tekstil sektöründe kullanılan çeşitli makineler, zaman içerisinde aşırı kullanıma bağlı olarak yağlanma ihtiyacı hissetmektedir. Makinelerin verimli bir şekilde çalışmaya devam edebilmeleri adına dikiş makinesi yağı kullanımı büyük önem taşımaktadır. Hem sanayi tipi dikiş makinelerinde hem de ev tipi dikiş makinelerinde yağlama işleminin yapılması oldukça kolaydır. Ancak yağlamadan istenilen sonucun elde edilebilmesi adına kullanılan yağa ve yağdanlığa dikkat edilmelidir.

Dikiş Makinesi Yağlama

Dikiş makinesi yağlama işlemini ilk kez yapacak olanlar için Singer dikiş makinesi nasıl yağlanır sorusu üzerinden örnek vermek faydalı olacaktır. Örnek olarak Singer’in seçilmesi hem evlerde hem de tekstil işletmelerinde en yaygın kullanılan makine markası olmasından kaynaklanmaktadır. Yağama Singer dikiş makinesi yağlama işleminde öncelikli olarak makinenin alt tarafının açılması ve mekik yatağının çıkarılması gereklidir. Yağlamaya geçmeden önce kuru bir fırça yardımı ile mekanizmada biriken tozları temizlemek ve yağlamaya hazır hale getirmek önem taşımaktadır. Toz alma işleminin tamamlanmasından sonra yağdanlık yardımı ile her tarafa dağılacak şekilde yağlama yapılması mümkündür. Ancak ev tipi küçük boyutlu makinelerde, sulu boya fırçası ya da ince bir fırça yardımıyla yağlama yapabilme olanağı da vardır.

Her dikiş makinesinde yağlama için gereken süre farklıdır. Bunun makinenin kullanım sıklığına göre belirlenmesi daha doğrudur. Her gün düzenli olarak çalışan makineler için ayda bir defa ya da iki ayda bir defa yağlama yapmak, makine sağlığı açısından önemlidir. Ancak daha düzensiz kullanılan makinelerde bu sürenin uzatılabilmesi de mümkündür. Makine kolunun el ile çevrilmesi durumunda zorluk yaşanması, sertlik hissedilmesi ya da değişik seslerin çıkması makinenin yağlanmaya gereksinimi olduğunu göstermektedir.

Dikiş Makinesi İçin Doğru Yağ Seçimi

Dikiş makinelerinin yağlanması için doğru yağ seçimine özen gösterilmelidir. Günümüzde farklı amaçlar için üretilen makine yağ çeşitleri mevcuttur. Bu yağları genel olarak; madeni yağlar ve sentetik yağlar olmak üzere iki başlık altında toplamak mümkündür. Dikiş makineleri ve diğer tekstil makinelerinde kullanmak için madeni yağlar tercih edilmelidir. Bazı markaların kendi makineleri için özel olarak üretmiş olduğu yağlar bulunmaktadır. Makinenin kullanım ömrünün uzaması ve yağlamadan maksimum verim sağlanması adına bu yağların kullanımı daha doğrudur. Ancak markaya özel yağların olmadığı durumda, dikiş makineleri için uygun madeni yağların kullanılmasında da sakınca yoktur. Sanayi dikiş makinesi yağı ile ev tipi dikiş makinesi yağları arasında herhangi bir farklılık yoktur.

Dikiş Makinesi Yağlamanın Yararları

Dikiş makinesi yağlama işleminin makinelere sağlamış olduğu çok sayıda yarar vardır. Bunların başında makinelerde yaşanabilecek aşınması önlemesi yer almaktadır. Makine içerisinde sürekli olarak birbiriyle temas halinde çalışan parçalar, zaman içerisinde yağsız kalınca birbirlerini yemeye başlamakta ve neticede parça değişimine varabilecek sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Belirli aralıklarla yağlama, parçalar arasındaki sürtünmenin azalmasına ve parçaların daha uzun ömürlü hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Yağlama, makinenin uzun süre kullanılmadığı durumlarda da korozyon oluşumunun önüne geçmektedir. Son olarak da yağlama sayesinde makine parçalarının kendi kendilerini temizlediğini belirtmek mümkündür.

Dikiş makinesi yağı nereden alınır diye merak ediyorsanız, bu kategoride yer alan makine yağlarıyla yağdanlık ürünlerini online alışverişin sağlamış olduğu avantajlar ile web sitemiz üzerinden şimdi sipariş edebilirsiniz. Üstelik kredi kartı ile yapacağınız ödemelerde 9 aya varan taksit seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitemizden yapacağınız 100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücreti de tamamen tarafımızdan karşılanmaktadır. Daha fazla bilgi için 0850 562 16 16 numaralı müşteri hizmetleri hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR