1

Çektirme ve Lastik Vericiler

Tekstil sektöründe ya da daha küçük atölyelerde dikiş işlemleri yapılırken faydalanılan pek çok aparat bulunmaktadır. Bu aparatlar, esasında küçük boyutlu olmalarına rağmen büyük işlevleri yerine getirmektedir. Çektirme aparatı da bu işlevsel parçalardan biridir. Dikim esnasında kumaşın kaymaması ve daha hızlı ilerlemesi için çektirme aparatından yararlanılmaktadır. Çektirme aparatları düz dikiş makinelerinde, overlok makinelerinde, reçme makinelerinde ve çift iğneli makinelerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Dikme işlemlerinin yapılması esnasında büyük kolaylık sağlayan bu aparatlar, zamandan tasarruf konusunda da son derece önemlidir.

Çektirme fiyatları tercih edilecek olan aparatın markası, kalitesi ve işlevine göre değişiklik göstermektedir. Ancak esas dikkat edilmesi gereken husus, alınacak aparatın fiyatı değil kalitesidir. Aksi halde alınacak olan aparatın kısa süre içerisinde işlevsiz hale gelmesi ve yenisine gereksinim duyulması nedeni ile daha pahalı olması gibi bir sorun ile karşı karşıya kalma olasılığı bulunmaktadır. Bu yüzden de bilinen ve kaliteleri ile ün salmış olan aparatların tercih edilmesi önem arz etmektedir.

Reçme Makinası

Tekstil sektöründe sık kullanılan makinelerden bir diğeri de reçme makinesidir. Reçme makinesi ne işe yarar diye merak edenler için belirtmek gerekirse, 2 veya 3 iğne grubu ile alt lüper ipliğinin bağlanması yoluyla dikim yaptığını söylemek mümkündür. Bu makine ile yapılan dikişler, reçme dikişi olarak adlandırılmaktadır. Reçme dikişlerinin de kullanıldıkları kumaş ve yönteme bağlı olarak farklı türleri bulunmaktadır. Etek reçme ve bant reçme bunlar arasında en bilinenleridir. Etek reçme daha çok likralı, esnekliği yüksek ve hassas kumaşlardan yapılmış ürünlerin etek ucu, kol ağzı, paça gibi yerlerinin kıvrılarak temizlenmesinde tercih edilmektedir.

Lastik Verici

Lastik vericiler de dikim atölyelerinde oldukça önemli bir işlevi yerine getiren aparatlardan biridir. Lastik takılması gereken etek, iç çamaşır ve diğer kıyafetlere lastiğin seri bir şekilde verilebilmesi için bu aparattan yararlanılmaktadır. Bu aparatlar da alttan lastik verici ve yandan lastik verici olmak üzere çeşitlenmektedir. Bu durum daha çok dikiş makinesinin türü ve kullanan kişinin çalışma yöntemi ile alakalıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR