HTML İçerik

Bileme Taşları

Tekstil sektörü açısından, artan seri üretim ihtiyacının karşılanmasını sağlaması nedeniyle makineleşme hayati öneme sahiptir. Bu yüzden de tekstil sektöründe, birbirinden farklı işlevleri yerine getiren çok sayıda makine bulunmaktadır. Tekstil üretimi yapan işletmeler genellikle farklı departmanlara ayrılmakta ve bu departmanların sıralı faaliyetleri ile üretim sağlanmaktadır. Kesimhaneler de bu departmanlar arasında yer almaktadır. Top halinde getirilen kumaşların serilmesi ve sonrasında da imal edilecek ürünün türüne göre kesilerek bir sonraki aşama olan dikimhaneye gönderilmesi, kesimhanelerde yapılmaktadır. Kesimhanelerde kullanılan makinelerin başında da kumaş kesim motorları yer almaktadır. Kumaş kesim motorlarının üzerinde bulunan testere biçimli dikey bıçaklar, kumaşın istenilen biçimde kesilmesini sağlamaktadır. Ancak zaman içerisinde bu bıçaklarda yıpranma ya da körelme meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda bıçağın bilenmesi ilk başvurulacak yöntemdir. Bıçaklarda bileme ömrü tamamlanıncaya kadar bileme ile kullanıma devam edilebilmesi mümkündür. Ancak bilemenin yeteri kadar fayda etmediği ya da bıçağın verimliliği kaybettiği durumlarda, bıçak değiştirilmesi gereklidir.

Kumaş kesim motorlarının bilenmesinde kullanılan farklı malzemeler mevcuttur. Bileme taşları bu malzemeler arasında en sık kullanılanlardandır. Kesim motoru bıçaklarının klasik sürtme yöntemiyle bilenmesini ve ağzında biriken tortuların rendelenmesini sağlayan bu taşlar, oldukça kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Genellikle bir kutu içerisinde birden fazla miktarda satılan bu taşların fiyatları da oldukça uygundur.

Kesim Motoru Zımparası

Kesim motoru zımpara da kesim motorlarının bıçaklarının bilenmesinde sıklıkla kullanılan malzemeler arasında yer almaktadır. Esasında zımparalar, makas başta olmak üzere kesim için kullanılan tüm malzemelerin ağızlarının açılması ve keskinleştirilmesi için kullanılmaktadır. Dik kesim motoru zımparası olarak da bilenen bu ürünlerin kullanım biçimi, bileme taşlarından biraz daha farklıdır. Şerit halinde imal edilen zımparaların, makine çalıştırılarak makine ile kesilmesi gerekmektedir. Makine zımpara şeridini kestikçe ağzı bilenmekte ve bu şekilde yeniden eski performansına kavuşabilmektedir. Kesim motoru bileme şeridi genellikle bir kutu içerisinde çok sayıda satılmaktadır. Bir kutu ürün ile uzun süre bileme yapabilme olanağı bulunmaktadır. Ancak kesim motoru zımparalarının da yetersiz kaldığı durumlar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda da bıçak değişime gereksinim duyulmaktadır.

Kesimhane Malzemeleri

Zımparalar ve bileme taşları ürünlerinin yanı sıra kesimhanelerde kullanılan daha farklı malzemeler de mevcuttur. Özellikle kumaş kesim motorlarının bakımı ve daha verimli çalıştırılabilmesi için imal edilmiş olan bu malzemeler, tekstil sektöründe önemsiz gibi görünse de son derece önemli bir yere sahiptir. Küçük bir bileme şeridinin olmaması durumunda, büyük bir kesim motorunun istenildiği gibi kesim yapamaması sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden de tekstil atölyelerinde ve özellikle de kesimhanelerde sürekli lazım olan kesimhane malzemeleri yedek olarak bulundurulmalıdır. Günümüzde bu ürünlerin imalatı artmış ve erişebilme olanakları da çoğalmıştır. Özellikle internetin gelişimiyle birlikte, tek bir noktadan çok farklı ürünler erişilebilir hale gelmiştir. Bu ürünlerin tedarik edilmesi ve kesimhanelerde depolanması, olası arıza ya da bakım gereksinimi durumunda işlerin kesintiye uğramamasını, gerekli işlemin hemen yapılarak üretimin devam edilmesini garanti altına alması bakımından önem taşımaktadır.

Bu kategoride yer alan bileme taşlarını ve kesim motoru zımparalarını online alışverişin sağlamış olduğu avantajlar ile web sitemiz üzerinden şimdi sipariş edebilirsiniz. Üstelik kredi kartı ile yapacağınız ödemelerde 9 aya varan taksit seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitemizden yapacağınız 100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücreti de tamamen tarafımızdan karşılanmaktadır. Daha fazla bilgi için 444 6 889 numaralı müşteri hizmetleri hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.