HTML İçerik

İplik Temizleme Makinası

Tekstil üretimi yapan işletmeler, birbirini takip eden çok sayıda işi tamamlayarak üretim yapmaktadır. Yapılması gereken işlerin fazlalığı, bu alanda makineleşmenin her geçen gün daha fazla işte kullanılmasına yol açmıştır. Özellikle seri üretim ihtiyacının artış gösterdiği ve kısa sürede daha fazla iş tamamlamanın zorunluluk haline geldiği son yüzyılda, tekstil alanında kullanılan makineler büyük önem kazanmıştır. İplik temizleme makinesi de bu alanda kullanılan önemli makinelerden biridir. Öncelikle kesilerek dikime hazırlanan, sonrasında dikiş işleminden geçirilen ve en son da overlok makinesi ile düzlenen tekstil ürünlerinin üzerinde ip kalması muhtemeldir. Bu ipler üretilen ürünün kalitesine yönelik bir tehdit olmasa da kötü görünüme yol açması ve müşterilerde olumsuz izlenim bırakması nedeniyle temizlenmektedir. Ancak her gün binlerce ürünün üretildiği göz önüne alındığında ip temizleme işinin insan gücü ile yapılması son derece zordur. Bu sorunun üstesinden gelebilmek adına iplik temizleme makinelerinden yararlanılmaktadır. İplik temizleme makinelerinin de kendi içerisinde çeşitleri mevcuttur. Bu çeşitlenme, daha çok makinenin kullanım biçimiyle bağlantılıdır. 

 

Havalı İplik Temizleme Makinası

Havalı iplik temizleme makinesi iplik temizleme makineleri arasında önemli bir yere sahiptir. Pratik ve uzun ömürlü olması dolayısıyla havalı iplik temizleme makineleri, tekstil sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu makineler genellikle elektrik süpürgesi mantığı ile çalışmaktadır. Bir masa üzerine sabit olarak yerleştirilen ve tek tek kıyafetlerin makine önünden geçirilmesi ile üzerinde bulunan ip parçalarını içine çeken bu makine, tekstil işçilerinin iş yükünü hafifletirken; aynı zamanda işletme açısından da verimliliği artırmaktadır. Makine tarafından çekilen ipler, genellikle makinenin alt kısmında bulunan kovaya benzer hazneye toplanmakta ve bu hazne doluncaya kadar da temizleme işlemi sürdürülebilmektedir.

 

Havalı iplik temizleme makineleri, belirli bir süre kullanımdan sonra yağlanmaya gereksinim duymaktadır. Temizleme işleminin yüksek verimlilikle sürdürülebilmesi açısından yağlama aksatılmamalıdır. Daha gelişmiş iplik temizleme makinası ürünlerinde yağlama otomatik olarak yapılabilmektedir. Makinenin alt kısmında bulunan hazneye yağ doldurulması ile makine gereksinim duydukça bu yağdan kullanmaktadır. Daha basit düzeydeki makinelerde ise yağlama işlemi manuel olarak yapılmaktadır.

 

İp temizleme makinesinin manuel ve sabit olmak üzere iki farklı türü mevcuttur. Sabit makineler, bir masa üstüne monte edilerek kullanılmaktadır. Daha büyük tekstil üretim atölyelerinde kullanılan bu makineler, taşınabilir makinelere kıyasla oldukça güçlüdür. Taşınabilir makineler ise portatif olmaları gibi bir ayrıcalığa sahiptir.

Koyun Kırkma Makinası

Küçükbaş hayvancılık ile uğraşanların en çok gereksinim duydukları makinalardan biri koyun kırkma makinesidir. Özellikle büyük sürü sahibi olanlar açısından bu işlemin geleneksel makaslar ile yapılması son derece zordur. Koyun kırkma makinası olarak adlandırılan makine, tıraş makinesine benzer bir mantık ile çalışmaktadır. Elektriğe takıldıktan sonra düğmesini açmak ve normal tıraş yapar gibi koyunu kırkmak mümkündür. Zaman içerisinde aşırı kullanıma bağlı olarak makinenin bıçağında körelme ya da işlev kaybı yaşanması da mümkündür. Bu yüzden de koyun kırkma makineleri bıçak değişimine olanak tanıyacak biçimde üretilmiştir. Koyun kırkma makinesi bıçağı ile gerektiğinde değişiklik yapmak ve kolaylıkla kırkma işlemine devam edebilmek mümkündür.

 

Bu kategoride yer alan iplik temizleme ve koyun kırkma makinelerini online alışverişin sağlamış olduğu avantajlar ile web sitemiz üzerinden şimdi sipariş edebilirsiniz. Üstelik kredi kartı ile yapacağınız ödemelerde 9 aya varan taksit seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitemizden yapacağınız 100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücreti de tamamen tarafımızdan karşılanmaktadır. Daha fazla bilgi için 444 6 889 numaralı müşteri hizmetleri hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.