HTML İçerik

Ütü Kontaktörleri

Tekstil sektöründe kullanılan vazgeçilmez araçlar arasında yer alan buhar kazanlı ütüler, imal edilen ürünlerin paketlenmeden önce kırışıklıklarının giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Buhar kazanlı ütülere bu alanda olan talebin artması, gelişmiş modellerin ortaya çıkışını da beraberinde getirmiştir. Ancak yüksek elektrik gücüyle çalıştıkları için buhar kazanlı ütülerin güvenliğinin sağlanması da büyük önem taşımaktadır. Bu ütülerde güvenliği arttırmak için kullanılan çeşitli emniyet sistemleri bulunmaktadır. Ütü kontaktörü de bu parçalardan biridir. Ütü düğmesinin kapatılmasıyla birlikte ütüye giden elektriği kesen ve aynı şekilde ütünün çalıştırılmasıyla birlikte yeniden elektrik akışını sağlayan bu sistemler, buhar kazanlı ütülerden doğabilecek kazaları ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Kimi durumlarda ütü düğmesinden kapatılsa bile elektrik akışı devam ettiği için iş kazaları yaşanabilmektedir. Kontaktör ise elektriğin tamamen kesilmesini sağlayarak, kullanılmadığı durumlarda ütülerin güvende kalmalarını mümkün hale getirmektedir.

Buhar kazanlı ütülerde yer alan kontaktörlerin bozulması durumunda yenisi ile değiştirilmesi gereklidir. Esasında bu parçanın tamiri mümkün olsa da tamirin tam anlamıyla verim sağlamadığının ve sorunun tekrarlanmasına neden olduğunun bilinmesi gereklidir. Bu yüzden de kontaktör arızasına rastlanan ilk andan sonra bu parça mutlaka değiştirilmelidir. Aksi halde ütünün, çalışanların ve iş yerinin güvenliğinin riske atılması söz konusudur. Ütü kontaktörlerinden beklenen verimin alınabilmesi için bazı hususların da gözden kaçırılmamasına dikkat edilmelidir. Her şeyden önce alınacak kontaktörün güç değerleriyle ütünün güç değerinin uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca bazı kontaktör modelleri sesli çalışarak rahatsızlık yaratabilmektedir. Bunun için de alınacak ürünün sessiz kontaktör modellerinden biri olmasına dikkat edilmelidir.

Kontaktör Çeşitleri

Ütülerde duyulan gereksinim doğrultusunda kontaktörlerin farklı çeşitleri üretilmektedir. Bunların ilki elektromanyetik kontaktörlerdir. Elektromanyetik kontaktörler, devrenin uzaktan kontrol edilmesini olanaklı kılmaktadır. Bununla birlikte basıncı hava kontaktörleri de kontaktör çeşitleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Ancak kontaktörlerin aşırı akıma karşı yeterince işlevsel değildir. Akım miktarının yüksek geldiği durumlarda, ütülerin zarar görmesi söz konusudur. Bu tehlikeyle karşılaşmamak için kontaktörlerle birlikte regülatör cihazlarının kullanılması da tavsiye edilmektedir. Şebekede bulunan düzensiz elektrik yükünü, elektronik cihazların kullanabilecekleri düzeye göre ayarlayan regülatörler, kontaktörlerin daha sağlıklı ve verimli çalışmalarını sağlamaktadır. Elektrikli pnomatik kontaktörler de kontaktör çeşitleri içerisinde bahsedilebilecek son modeldir. Bu üç modelin de özelliklerinin iyi bilinmesi ve tercih edilirken bu özelliklere göre seçim yapılması önemlidir.

Ütü Kontaktör Fiyatları

Günümüzde buharlı ütü modellerinin çoğalmasına bağlı olarak kontaktör modellerinde de çoğalma ve farklılaşma yaşandığı görülmektedir. Bu çeşitlenme, kontaktör fiyatları hususunda net bir rakamdan söz edilmesini olanaksız hale getirmektedir. Ancak kontaktör almak isteyenler için fiyat çeşitliliğinin fazla olması, daha fazla seçenek arasından seçim yapmak anlamına gelmektedir. Bu durum da daha iyi kontaktör modellerinin, daha uygun fiyatlarla alınabilmesine kapı aralamaktadır. Ancak kontaktör alırken fiyat her zaman ikinci planda düşünülmelidir. Alınacak kontaktörün ütü ile uyumlu olması ve yüksek kaliteli olması daha önemlidir. Yalnızca uygun fiyatlı olduğu için satın alınacak kontaktörlerin daha sonra arıza vermeleri ya da kısa sürede işlevlerini kaybetmeleri gibi durumlara rastlanabilmektedir.

Bu kategoride yer alan ütü kontaktörlerini online alışverişin sağlamış olduğu avantajlar ile web sitemiz üzerinden şimdi sipariş edebilirsiniz. Üstelik kredi kartı ile yapacağınız ödemelerde 9 aya varan taksit seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitemizden yapacağınız 100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücreti de tamamen tarafımızdan karşılanmaktadır. Daha fazla bilgi için 444 6 889 numaralı müşteri hizmetleri hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.