HTML İçerik

Ateş Ölçer

 

Daha önce genellikle hastanelerde görmeye alışık olunan ateş ölçer cihazlar, 2019 yılının son aylarında Çin’de ortaya çıkan corona virüs salgını ile birlikte yaygın bir kullanıma kavuşmuştur. Özellikle kapalı mekanlara girişlerde ateş ölçümü yapılmasının zorunlu hale getirilmesi, ateş ölçer cihazlara duyulan gereksinimi artırmıştır. Ateş ölçmek için tercih edilen cihazların oldukça farklı türleri bulunmaktadır. Ancak corona virüs büyük ölçüde temas ile bulaşan bir hastalık olduğundan dolayı, geleneksel ateş ölçme cihazları ile kapalı mekanlarda ölçüm yapmak, ölçüm yapan kişilerin de riske atılması anlamına gelmektedir. Aynı durum sağlık kuruluşlarında da geçerlidir. Hastanelere virüs dışındaki nedenlerle başvuran hastaların ateş ölçümünün temas ile yapılması, sağlık personelinin üzerindeki yükün artmasına ve aynı zamanda hastalık riski ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. 

 

Temassız Ateş Ölçer

 

Temassız ateş ölçer cihazlar, dalgalar yolu ile uzaktan ölçüm yapmaya yarayan cihazlardır. Sosyal mesafe kuralına özen göstererek ölçüm yapmaya olanak tanıyan bu cihazlar, corona virüs döneminde hem kapalı mekanlarda hem de sağlık kuruluşlarında kullanım için oldukça uygundur. Temassız ateş ölçerlerin de kendi aralarında çok değişik çeşitleri bulunmaktadır. Bu kategoride yer alan dijital ve temassız ateş ölçer cihazlara online alışverişin sağlamış olduğu olanakları kullanarak sahip olabilirsiniz. Güvenli ödeme yöntemi sayesinde ödemenizi güvence altına alabilirsiniz. Ayrıca web sitemiz üzerinden bu kategori de dahil olmak üzere yapacağınız alışveriş tutarının 100 Türk lirasını geçmesi durumunda kargo ücreti de tarafımızdan karşılanmaktadır.

 

 Temassız ateş ölçer cihazlar, üzerlerinde yer alan LCD ekran sayesinde yapılan ölçümün sonuçlarını anında görüntüleyebilme kolaylığı da sağlamaktadır. Geleneksel ölçüm yöntemlerinde var olan 20 ila 30 saniye arası bekleme süresi, bu cihazlarda söz konusu değildir. Bu yüzden de özellikle kalabalık mekanlarda izdiham yaratmadan ölçüm yapabilmek açısından son derece kullanışlıdır. Temassız ateş ölçerlerin hem şarjlı hem de kalem pil ile çalışan türleri bulunmaktadır. Ancak daha hızlı ve etkin ölçüm için pilli olan modeller kullanışlıdır. Zira şarjlı modeller ile sürekli olarak ölçüm yapabilmek mümkün değildir. Şarjlı cihaz kullanılacağı zaman bir tane de yedek bulunması gereklidir. Şarjlı ölçüm cihazları evlerde kullanmak için daha uygundur. 

 

Ateş ölçmek için kullanılan temassız ateş ölçer cihazların büyük bir kısmında kalibrasyon özelliği bulunmaktadır. Bu kategoride yer alan ateş ölçerler için de aynı durum söz konusudur. Bu sayede daha doğru ölçüm sonuçları elde edilebilmektedir. Genellikle 43 dereceye kadar ölçüm yapabilen bu cihazlar, yüksek ateş durumunda ise uyarma özelliğine sahiptir. Yapılan ölçüm işlemlerinde sapma payı ise maksimum 0,3 derece olarak belirlenmiştir. Bu da oldukça düşük ve güvenilir bir değerdir. 

 

Ateş Ölçer Fiyatları

 

Daha önce de belirtildiği gibi ateş ölçer cihazların ve temassız ateş ölçerlerin çok farklı formları bulunmaktadır. Bu formlar ve cihazın özellikleri ateş ölçer fiyatları üzerinde doğrudan etki etmektedir. Ancak söz konusu insan sağlığı olduğu zaman, fiyattan ziyade kaliteye odaklanılması gerektiği de unutulmamalıdır. Sırf düşük fiyatlı olduğu için tercih edilecek bir ölçüm cihazı, kısa süre içerisinde arıza yapma ve yeniden satın almaya duyulan ihtiyacı yaratma gibi olumsuz bir durum yaratma potansiyeline de sahiptir. Bu yüzden de ateş ölçer fiyatları değil, cihazın sahip olduğu özellikle göz önüne alınmalıdır. 

 

Temassız Ateş Ölçer Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Ateş ölçmek için tercih edilen temassız cihazların kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken bir dizi husus bulunmaktadır. Bunların dikkate alınmaması, yapılacak ölçümün doğruluğunu etkileyebilmektedir. Bu hususlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür: 

  • Ateş ölçümü yapılacak olan bölgede toka, kolye ve metal türdeki malzemelerin olmamasına özen gösterilmelidir. Ölçüm yapılacak olan bölgede açık haldeki deri dışında herhangi bir şey bulunmamalıdır. 
  • Temassız ateş ölçer ile ölçüm yapılacağı esnada ortamın çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına da dikkat edilmelidir. Yani ısıtıcı ya da klima gibi cihazlardan uzak bir noktada ölçüm yapılmalıdır. 
  • Daha doğru sonuç elde edebilmek adına başın sağ, orta ve sol kısımlarından ölçüm yaparak kıyaslama yapılmalıdır. Temassız cihazlarda bu yalnızca birkaç saniye sürmektedir. 
  • Ateş ölçerin sensorunun kirlenmesi halinde sert cisimler ile ya da su ile temizlik yapılmamalıdır. Alkole batırılmış fiber optik bir bez ile sensor temizlenmelidir.