HTML İçerik

Nakış Makası

 

Kesme aletleri, tekstil sektöründe en sık kullanılan araçlar arasında yer almaktadır. Her ne kadar bu kesme aletlerinin tamamı makas olarak adlandırılsa da kendi aralarında ayrı bir sınıflandırmaya tabi tutulduklarını unutmamak önemlidir. Nakış makası tekstil sektöründe hem endüstriyel alanlarda hem de küçük terzi işletmelerinde kullanılan bir kesme aletidir. Aynı zamanda evlerinde nakış yapan kadınların malzeme çantasında da eksik olmaması gereken ürünlerden biridir. Aplike makası olarak da adlandırılan bu makas, keskin yanlara ve sivri bir uca sahiptir. Bu sayede normal makasların erişme olanağı bulunmayan alanlara bile kolayca erişerek kesim yapabilmektedir. Nakış işinin hassasiyet ve özen gerektiren bir uğraş olduğu göz önüne alındığı zaman, bu makasın ne kadar işlevsel olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

 

Nakış makaslarının olmadığı durumlarda kalın uçlu makasların kullanılması doğru değildir. Nakış makaslarının en büyük özelliği, ucunun ince olmasıdır. Bu yüzden de kesilmesi gereken yerleri doğrudan kesebilmektedir. Kalın uçlu makaslar nakışta bozulmaya yol açabilmekte ya da kumaşa zarar verebilmektedir.

 

Nakış Makası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Nakış makası seçiminde dikkat edilmesi gereken bir dizi husus bulunmaktadır. Bunların başında, makasın ele tam oturacak ölçüde olması gelmektedir. Nakış makasları genelde küçük boyutlu makaslar olduklarından dolayı, tutma yerleri dar olabilmektedir. Ancak el yerinin dar olması, uzun süreli kullanımlarda elde yara ya da tahriş gibi durumların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de makasın şeklidir. Nakış makasları düz ya da ucu hafif kıvrımlı olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır. Düz makaslar, düz yüzeylerde çalışmak için uygundur. Ancak daha kıvrımlı işler yaparken, kıvrımlı makaslardan yararlanılmaktadır. Dikiş nakış atölyelerinde bu ürünlerin her ikisinin birlikte bulunması daha avantajlıdır.

 

Aplike makası seçiminde dikkat edilmesi gerekenler olduğu gibi, kullanım esnasında hassasiyet gösterilmesi gereken bazı noktalar da mevcuttur. Nakış makasları yalnızca nakış işlemi için üretilmiş, iplik kesme makaslarıdır. Bu makaslar ile kâğıt başta olmak üzere yabancı cisimleri kesmeye çalışmak, zaman içinde makasın körleşmesine yol açmaktadır. Ayrıca nakış makasları ile kumaş ya da bez de kesilmemelidir. Sorunsuz bir şekilde kullanıma devam edebilmek için nakış makaslarının belirli aralıklarla keskinleştirilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Nakış Makası Fiyatları

 

Nakış makaslarının fiyatları hakkında net bir rakamdan söz edebilmek mümkün değildir. Zira bu ürünlerin sahip olduğu özellikler, fiyatlar üzerinde de doğrudan etkiye sahiptir.  Marka, üretimde kullanılan malzeme ve boyut gibi hususlar bu konuda ilk akla gelenlerdir. Ancak nakış ya da aplike için makas seçimi yaparken, fiyattan ziyade kaliteye odaklanılması gereklidir. Zira kalitesiz makaslar, istenilen verimi sağlayamamakta ya da kullanım ömürleri kısa olmaktadır.

 

Nakış makası ya da diğer adıyla aplikle makası ürünlerini online alışverişin sağlamış olduğu avantajlar ile web sitemiz üzerinden şimdi sipariş edebilirsiniz. Üstelik kredi kartı ile yapacağınız ödemelerde 9 aya varan taksit seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitemizden yapacağınız 100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücreti de tamamen tarafımızdan karşılanmaktadır. Daha fazla bilgi için 444 6 889 numaralı müşteri hizmetleri hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.