31,00 TL
Ücretsiz Kargo
15%
1.338,12 TL 1.135,49 TL
Ücretsiz Kargo

HTML İçerik

Makine Parçaları

 

Hem gündelik hayatta hem de endüstriyel alanda yaygın bir şekilde kullanılan dikiş makineleri, zaman zaman farklı yedek parçalara ihtiyaç duymaktadır. Bazen arızalanma nedeni ile bazen de bakım nedeni ile parçaların değiştirilmesi gerekmektedir. Bu durumda makine yedek parça seçiminin önemi oldukça büyüktür. Zira makinenin verimli bir şekilde çalışmasını devam ettirebilmesi açısından, ihtiyacı karşılama potansiyeli yüksek ve kaliteli makine parçalarının kullanımı gereklidir. Bir dikiş makinesinde kullanılan parçalar oldukça çeşitlidir. Bu parçalardan hangisinin ne işe yaradığını bilmek de değişim yapabilmek açısından büyük önem taşımaktadır. 

 

Dikiş İğneleri

 

Makinelerde yaygın biçimde kullanılan ve değişimine en çok ihtiyaç duyulan parçaların başında dikiş iğneleri gelmektedir. Bazen kırılma nedeni ile bazen de iğnenin körelmesi nedeni ile değişim söz konusu olabilmektedir. Ayrıca farklı kumaş türlerinde kullanmak için, farklı iğnelere ihtiyaç duyulmaktadır. Dikiş makinelerinde kullanılacak olan iğnelerde Singer markası ön plana çıksa da farklı markalar da mevcuttur. Bu doğrultuda iğne çeşitleri ve özellikleri hakkında şöyle bir sıralama yapmak mümkündür:

  • 2045 Jarse İğnesi: Singer dikiş iğnesi ürünleri, kullanım alanları doğrultusunda bir sınıflandırmaya tabidir. Jarse dikiş iğneleri penye, jarse, kanvas gibi esnek kumaşların dikiminde kullanılan Jarse iğnelerinin 9, 11 ve 14 olmak üzere üç farklı kalınlık seçeneği mevcuttur. Esnek kumaşların dikiminde jarse iğnesi yerine diğer iğne türlerinin kullanılması, kumaşın delinmesi ya da dikiş esnasında büzülmesi gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. 
  • 2020 Dikiş İğnesi: Normal dikiş iğnesi olarak da adlandırılan 2020 dikiş iğnesi, esnek olmayan kumaşların dikilmesinde ve nakışlarda kullanılmaktadır. 9, 11, 14, 16 ve 18 olmak üzere bu dikiş iğnelerinde beş farklı kalınlık ölçüsü bulunmaktadır. Dikilecek kumaşın kalınlığına göre doğru iğnenin seçilmemesi, kumaşın toplanmasına ya da dikme işleminin zorlaşmasına yol açmaktadır. 
  • 2026 Kot İğnesi: Kot iğneleri, adından da anlaşılacağı üzere kot kumaşların dikiminde kullanılması gereken iğne türüdür. 14 ve 16 olmak üzere bu iğne türünde de iki ölçü bulunmaktadır. 2020 dikiş iğnesinde bulunan 16 numara ya da 2045 jarse iğnesinde bulunan 14 numara, kalınlık açısından aynı olsa da kot dikimi için uygun değildir. Bu amaçla kullanılmaları durumunda iğne kırılmalarının yaşanması söz konusudur. Bu yüzden de kot kumaşların dikiminde, kot iğneleri tercih edilmelidir. 
  • 2022 Overlok İğnesi: İğne türleri arasında önemli bir yere sahip olan overlok iğneleri 11 ve 14 şeklinde iki ölçüye sahiptir. 11 numara overlok iğneleri şifon ve ince dökümlü kumaşlar için uygunluk arz ederken; 14 numara overlok iğneleri de kalın ve örgü malzemelerin dikiminde kullanışlıdır. 
  • 2025 Çift İğne: Tek bir dikiş adımında çift dikiş yapılabilmesini olanaklı kılan çift iğneler 2 ve 3 mm kalınlık seçenekleri ile sunulmaktadır. Marka konusunda değişiklikler olsa bile dikiş iğnelerinin boyutları büyük ölçüde sabit kalmaktadır. Bu yüzden de dikilecek kumaş türüne uygun iğne seçimi yapmaya özen gösterilmelidir. 

 

Ayak Makinesi 

 

Dikiş makinelerinde kullanılan bir diğer yedek parça olan ayak makinesi ürünleri, set halinde bulunabildiği gibi ayrı ayrı parçalar halinde de satılabilmektedir. Dikiş işlemleri açısından kolaylaştırıcı bir işleve sahip olan ayakların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Düz dikiş ayağı, çok amaçlı ayak, overlok ayağı, kıvırma ayağı, kör dikiş ayağı, fermuar ayağı, ilik ayağı, düğme ayağı, aplike ayağı, fitil ayağı ve teflon ayak, ayak makinesi konusunda öne çıkan türlerdir. Yapılacak dikiş işlemine göre doğru ayak seçimi yapmak gereklidir. Bir ayakla farklı bir işlem yapmaya kalkmak dikişi zorlaştıracağı gibi, bozulmaların meydana gelmesine de yol açabilme potansiyeline sahiptir. 

 

Zincir Makinesi

 

Zincir makinesi genellikle zincir dikiş makinelerinde kullanılan bir yedek parçadır. Zincir dikişi, bir dizi ilmekli dikişin zincir benzeri bir görünüm oluşturmasına ve böylece farklı desenlerin yaratılmasına verilen addır. Estetik bir görünüme sahip olan zincir dikişlerin yapılmasında kullanılan bu yedek parçanın seçimi yapılırken, makine ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Her zincir makinesinin, her dikiş makinesinde kullanılabilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Temel zincir dikimi ve çift sıra zincir dikimi için kullanılan bu makineler, dikiş konusunda vazgeçilmez bir öneme sahiptir.